Olejek palmowy wytwarzany jest z drzewa nazywanego olejowcem gwinejskim. Pierwsze wzmianki o tej roślinie pojawiły się już kilka tysięcy lat temu na terenie Afryki Równikowej i Północnej. Obecnie olejowiec uprawia się także w Azji Południowo – Wschodniej i Ameryce Południowej. Produkcja oleju palmowego stanowi około 80% światowej produkcji (taki współczynnik osiąga się w Indonezji). Dlaczego ten produkt jest tak popularny?
Olejek palmowy przeznaczony jest do pielęgnacji skóry ciała i włosów. Jego niesamowite działanie jest uzależnione od kilku czynników. Bardzo ważny jest skład produktu. O prawidłową kondycję naszego organizmu dbają między innymi: witaminy A i E, koenzym Q10, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz beta – karoten. Aby kuracja kosmetykiem przyniosła pożądane rezultaty, musimy kupić odpowiedni produkt. Naturalny i oryginalny olejek palmowy powinien być tłoczony na zimno i nie może być poddany procesowi rafinacji. Dlaczego? Ponieważ tylko w taki sposób produkt zachowa wszystkie cenne składniki aktywne. Z tego powodu podczas zakupu zwracaj uwagę na miejsce pochodzenia i sposób pozyskiwania. Równie ważny jest sposób przechowywania. Jeżeli chcesz, żeby olejek palmowy na dłużej zachował swoje właściwości, musisz przechowywać go z daleka od źródła światła i wilgoci, w oryginalnym i szczelnie zamkniętym opakowaniu.
A jak olejek wpływa na skórę i włosy? Jego podstawowym działaniem jest intensywne nawilżanie. Kosmetyk zapewnia komórkom skóry odpowiedni poziom wody, przyspiesza regenerację i odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego skóry i włosów, pomaga zlikwidować suche skórki, łagodzi podrażnienia spowodowane otarciami lub uszkodzeniami naskórka. Olejek palmowy równie doskonale nawilża przesuszone włosy. Odbudowuje rozdwojone końcówki, pomaga w walce z suchą skórą głowy i suchym łupieżem. Wygładza, zmiękcza i nabłyszcza nawet najbardziej zniszczone pasemka. Olejek palmowy przeznaczony jest do pielęgnacji włosów kruchych, łamliwych i uszkodzonych różnymi fryzjerskimi zabiegami. Nie jest polecany do przetłuszczającej się skóry głowy i przy nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych – nakładanie na włosy natłuszczającego produktu mogłoby doprowadzić do jeszcze większej produkcji sebum.
Olejek palmowy można aplikować na kilka sposobów. Ważne jest, aby przed pierwszą aplikacją wykonać próbę uczuleniową. W tym celu niewielką ilość produktu nakłada się na skórę za uchem. Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpią żadne podrażnienia, olejek można śmiało stosować. Ponieważ kosmetyk ma stałą postać, przed naniesieniem na włosy lub skórę głowy należy go podgrzać. Produkt stanie się bardziej plastyczny, a aplikacja – o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Olejek palmowy można aplikować na suche i wilgotne włosy. Nakłada się go na końcówki lub na całe pasemka. Po upływie około godziny kosmetyk zmywa się, a na włosy nanosi niewielką ilość jedwabiu w sprayu.